Комисија за заштиту конкуренције
Представници Комисије у студијској посети данском телу за заштиту конкуренције

kzk-ekofПредставници Комисије за заштиту конкуренције боравили су у студијској посети данском телу за заштиту конкуренције (The Danish Competition and Consumer Authority – DCAA) и другим институцијама у данском систему јавних набавки. Посета је реализована у оквиру „Пројекта за унапређење јавних набавки“, који финансира Америчка агенција за међународни развој – USAID, и у организацији НАЛЕД-а. Поред представника Комисије, учествовали су и представници Канцеларије за јавне набавке и пројекта.

Један од основних циљева посете било је ближе упознавање са могућностима и техничким карактеристикама, и искуствима у коришћењу нових софтвера, као и са методологијом рада данског тела за заштиту конкуренције на откривању сумњивих понуда у поступцима јавних набавки. Данско тело за заштиту конкуренције и заштиту права потрошача је развило софтвер који открива индикаторе за намештање јавних набавки под називом „Bid Viewer”. Имајући у виду да софтвер може представљати користан алат за откривање сумњи у намештању јавних набавки у том смислу биће настављена билатерална сарадња са данским телом за заштиту конкруенције.

Током студијске посете одржани су и састанци у институцијама из система јавних набавки: Предузеће за јавне набавке SKI (Public Procurement Entreprise SKI), Град Копенхагеном – Одељење за јавне набавке (Commune of Copenhagen), Агенција за јавне финансије и менаџмент (Agency for Public Finance and Management) у оквиру Министарства финансија – Одељење за државни програм набавки и Саветодавна јединица за државне набавке, као и Амбасада Републике Србије у Данској.

Комисија учествовала на Националној конференцији кинеског тела за заштиту конкуренције

kzk-ekofДржавна администрација за тржишну регулацију (SAMR) Народне Републике Кине је одржала Националну конференцију за фер конкуренцију у Вухану, главном граду Хубеј провинције.

Члан Савета Комисије за заштиту конкуренције, Чедомир Радојчић обратио се присутнима путем видео обраћања и истако значај сарадње Комисије и Државне администрације за тржишну регулацију НР Кине. Комисија за заштиту конкуренције и Државна администрација за тржишну регулацију имају потписан меморандум о сарадњи и дугогодишњу сарадњу која је од великог значаја за развој области заштите конкуренције на међународном нивоу, хармонизицаји правног оквира и унапређења економске сарадње Кине и Србије.

Конференцију је отворио министар Државне администрације, Луо Вен (Luo Wen), који је током уводног излагања истакао да је главни циљ рада њихове институције убрзана изградња јединственог националног тржишта које ће бити подстакнут упоредним развојем начела конкуренције.

Међу учесницима на конференцији у Вухану, поред званичника кинеских институција били су и стручњаци из других тела за заштиту конкуренције попут представника Сингапура, Хонг Конга, Јапана, Русије, Бразила, Италије, Шпаније, Сједињених Америчких Држава и др. као и представници међународних организација – ОЕЦД-а, ЕУ и Брикс-а.

Спроведене консултације о четири нове Уредбе

kzkКомисија за заштиту конкуренције је припремила предлоге четири нове уредбе које се односе на изузеће споразума од забране, и то:
- Предлог уредбе o категоријама вертикалних споразума изузетих од забране рестриктивних споразума;
- Предлог уредбе o категоријама вертикалних споразума о поправци и одржавању моторних возила и споразума о продаји резервних делова у сектору моторних возила изузетих од забране рестриктивних споразума;
- Предлог уредбе о категоријама споразума о трансферу технологије изузетих од забране рестриктивних споразума
- Предлог уредбе о категоријама споразума у сектору железничког и друмског саобраћаја изузетих од забране рестриктивних споразума.

У складу са одредбама Закона о планском систему („Службени гласник РС“ 30/18), Закона о државној управи („Службени гласник РС“ 79/05, 101/07, 95/10,99/14,30/18 др. закон) 47/18), Пословником Владе („Службени гласник РС“, бр. 61/06 – пречишћен текст, 69/08, 88/09, 33/10, 69/10, 20/11, 37/11, 30/13, 76/14 и 8/19 – др. Уредба) као и релевантним подзаконским актима спроведене су консултације у поступку припреме предлога наведених уредби за усвајања.

Циљ спровођења консултација био је да Комисија прибави и размотри одређене информације, ставове, примедбе и предлоге потекле од различитих субјеката, пре свега правних и физичких лица на чији се положај, права и обавезе и правне интересе односе предложене уредбе.

Консултације су спроведене преко Портала еКонсултације и трајале су од 4.07.2024. до 15.07.2024. године. Током трајања процеса консултација Комисија је добила предлоге и примедбе у вези са Предлогом уредбе o категоријама вертикалних споразума изузетих од забране рестриктивних споразума и Предлогом уредбе o категоријама вертикалних споразума о поправци и одржавању моторних возила и споразума о продаји резервних делова у сектору моторних возила изузетих од забране рестриктивних споразума. Услед измена у Предлогу уредбе о категоријама вертикалних споразума изузетих од забране рестриктивних споразума, направљено је усклађивање и у погледу вертикалних споразма у оквиру Предлога уредбе о категоријама споразума о трансферу технологије изузетих од забране рестриктивних споразума.

Сви коментари који су достављени у прописаној форми су доступни на порталу еКонсултације, са одговорима Комисије и оценом прихватљивости истих, на основу којих је сачињен и званичан Извештај о спроведеним консултацијама. Поред тога, Савет страних инвеститора (FIC) је доставио одређене коментаре на office.kzk@kzk.gov.rs, због чега нису укључни у званичан Извештај о спроведеним консултацијама.

У наставку су доступни извештај о спроведеним консултацијама, преглед коментара достављених преко Портала еКонсултације и верзије предлога уредби након достављених коментара.

Одржан састанак у оквиру реализације ИПА пројекта

kzk-ekofУ Комисији за заштиту конкуренције одржан је састанак представника Министарства унутрашње и спољне трговине, Републичког секретаријата за јавне политике, Националне академије за јавну управу и Комисије у оквиру пројекта IPA III под називом „ЕУ подршка развоју унутрашњег тржишта Србије“, финансираног из средстава ЕУ.

Тема састанка је била припрема обуке државних службеника који раде на изради нацрта прописа, како би се службеници боље упознали са правилима конкуренције и израђивали нацрте прописа који су про-конкурентни или неутрални по конкуренцију на тржишту. Састанку је присуствовао експерт за конкуренцију на пројекту, Pablo Delgado Kubiljo (Pablo Delgado Cubillo) из CNMC-а, шпанског тела за заштиту конкуренције.

Покренут поступак против произвођача и дистрибутера алата марке „KAPRO“

kzkКомисија за заштиту конкуренције, дана 04.04.2024. године, покренула је поступак против Друштва са ограниченом одговорношћу за трговину електричним алатима Metabo centar Kragujevac и KAPRO INDUSTRIES LTD из Израела због основане претпоставке да су извршили повреду конкуренције закључењем рестриктивног споразума из члана 10. Закона о заштити конкуренције.

Друштву Metabo centar Kragujevac, закључак о покретању поступка уручен је 04. априла 2024. године, када су овлашћена службена лица Комисије за заштиту конкуренције извршила и ненајављени увиђај у просторијама овог друштва.

С обзиром на то да друга странка у поступку, KAPRO INDUSTRIES LTD из Израела, није директно присутна на територији Републике Србије, нити има повезано друштво, закључак о покретању поступка уручен јој је 1. јула 2024. године, званичним каналом, односно дипломатским путем, уз посредовање Амбасаде Републике Србије у Израелу.

Поступак је покренут услед сазнања да Metabo centar Kragujevac, као увозник механичких и ласерских мерних инструмената произвођача „Kapro“, преко произвођача KAPRO INDUSTRIES LTD из Израела врши притисак на инодобављаче алата марке „Kapro“ који снабдевају друге учеснике на тржишту Републике Србије да им обуставе испоруке. При томе, упоређивањем ценовника више учесника на тржишту који су увозили алате поменутог бренда утврђено је да су цене производа у ценовнику друштва Metabo centar Kragujevac више него цене идентичних производа у ценовницима других посматраних учесника на тржишту којима се онемогућава увоз.

На основу наведеног Комисија је основано претпоставила да друштва Metabo centar и Kapro Израел предузимају радње које за циљ или последицу имају елиминисање конкуренције друштву Metabo centar на тржишту велепродаје алата бренда „Kapro“ на територији Републике Србије, услед чега купци алата овог бренда исти плаћају по вишим ценама од цена које би за исте алате платили уколико би постојали и други дистрибутери овог алата.

Додатно је утврђено да је у уговорима које друштво Metabo centar Kragujevac закључује са својим купцима уговорена и забрана продаје испод набавне цене, што може да буде потпорни механизам забране увоза, како би се цене алата бренда „Kapro“ одржале на жељеном нивоу, али и повреда конкуренције сама за себе у виду одређивања минималних цена у даљој продаји.

Позивају се сва лица која располажу подацима, исправама или другим релевантним информацијама које могу бити од значаја за утврђивање чињеничног стања у наведеном поступку, да исте доставе Комисији за заштиту конкуренције, ул. Савска бр. 25 Београд.